1. W dzisiejszą niedzielę przypada święto Przemienienia Pańskiego. Kościół to święto obchodzi już od VI wieku, a w Polsce znane jest od wieku XI. Akt przemienienia pozwala Apostołom i nam zrozumieć, jak mizerne i niepełne są nasze wyobrażenia o Bogu. To lekcja pokory wobec majestatu Bożej potęgi. Dziś Chrystus wzywa każdego z nas do przemiany. Obiecuje, że będziemy razem z Nim królować, jeśli tylko będziemy pamiętali o tym, co dla nas Bóg przygotował, jeśli będziemy karmili się Jego słowem i Ciałem, ufnie i wytrwale się do Niego modlili i służyli bliźnim. Przemienienie Pańskie to święto radości i nadziei, że przyjdzie czas, kiedy Pan odmieni nas wszystkich.

2. Dziś przeżywamy Uroczystość Odpustową ku czci Matki Bożej Śnieżnej. Święto naszego kościoła wpisuje się w 2. Jarmark Dominikański w Domu Matki, który trwa od wczorajszego wieczora. Jarmark stanowi przygotowanie do Jubileuszu 400-lecia przybycia mniszek dominikańskich do Piotrkowa Trybunalskiego, który będziemy przeżywali w 2026 roku.
Po Mszach św. o godz. 9:30 i 11:30 będziemy mogli wysłuchać prelekcji dra Piotra Stefaniaka: „Wokół powstania klasztoru dominikanek w Piotrkowie”. O godz. 18:00 rozpocznie się koncert zespołu Syjon: „Matko co prószysz śniegiem”, a po nim o godz. 20:00 rozpocznie się Uroczysta Suma Odpustowa w kościele, której będzie przewodniczył o. Micheasz Okoński OFM – gwardian piotrkowskiego klasztoru OO. Bernardynów. Po Mszy św. zapraszamy uczestników odpustu na wspólny poczęstunek na dziedziniec przy naszym kościele. Przez całą niedzielę na dziedzińcu będą stoiska z kwiatami, lokalnymi wyrobami, rękodziełem.

3. W sierpniu w szczególny sposób łączymy się z tak licznie pielgrzymującymi na Jasną Górę. Wspólnie zanosimy do Matki Bożej Królowej Polski wszystkie nasze sprawy narodowe, sprawy naszych rodzin i osobiste. Czynimy to z głęboką wiarą w sercu, wierni tradycji, którą otrzymaliśmy od naszych ojców. Choć z różnych powodów nie udajemy się osobiście do naszego narodowego sanktuarium, dołączmy do wszystkich pielgrzymujących duchowo, wspierając ich pielgrzymi wysiłek i łącząc się z nimi modlitewnie. Niech nasze serca i wzrok będą utkwione w te sierpniowe do w oblicze naszej Jasnogórskiej Pani i Królowej!

4. We wtorek 8 sierpnia Kościół czci św. Dominika, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego, zwanego dominikańskim. Nasz kościół akademicki wpisuje się w tradycję dominikańską poprzez obecność od 1626 roku mniszek dominikańskich. Dziś również przy naszym kościele mieszkają i prowadzą szkołę i przedszkole siostry ze Zgromadzenia Sióstr św. Dominika. To szczególny dzień dla wspólnoty naszego kościoła akademickiego. Zapraszamy do wspólnej modlitwy na Eucharystię o godz. 18:00.

5. W środę, 9 sierpnia, w liturgii wspominamy świętą Teresę Benedyktę od Krzyża – Edytę Stein (1891-1942), współpatronkę Europy. Urodziła się we Wrocławiu w rodzinie żydowskiej. Studiowała filozofię u Husserla we Fryburgu. Pod wpływem Maksa Schelera i lektury autobiografii Świętej Teresy z Avili, mimo protestów rodziny, przyjęła chrzest. Przetłumaczyła na język niemiecki dzieła Świętego Tomasza z Akwinu. W 1933 roku wstąpiła do karmelitanek w Kolonii. Ze względu na prześladowania hitlerowskie przeniosła się do klasztoru w Echt w Holandii. Tam aresztowana, a następnie wywieziona do obozu w Oświęcimiu, zginęła 9 sierpnia 1942 roku.

6. W czwartek, 10 sierpnia, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętego Wawrzyńca, diakona Kościoła rzymskiego, męczennika (†258). Przypuszcza się, że zginął za wiarę w Chrystusa razem z papieżem Sykstusem II tego samego dnia.

7. Wszystkim solenizantom i jubilatom życzymy obfitości Bożych darów oraz kształtowania własnego serca na wzór Serca Jezusowego. Wyjeżdżającym na wakacyjny odpoczynek życzymy bezpiecznej drogi, dobrego czasu, pogody, odnowienia sił; wszystkim dobrego tygodnia.