1. Przeżywamy dziś 23 niedzielę zwykłą w ciągu roku. O godz. 19:30 wystawienie Najświętszego Sakramentu a o 20:00 Msza św. akademicka.

2. Dzisiaj rozpoczynają się Kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. Są one częścią Tygodnia Wychowania, który rozpoczyna się zawsze w trzecią niedzielę września. Nasze modlitwy w intencji dzieci, młodzież i wychowawców będą trwały codziennie przez cały tydzień, do przyszłej niedzieli włącznie.

3. We wtorek, 12 września, w liturgii wspominamy Najświętsze Imię Maryi. Wspomnienie to ma bardzo wyraźny polski akcent, bo ustanowił je papieża Innocentego XI jako dziękczynienie za ocalenie chrześcijańskiej Europy przed nawałą turecką w 1683 roku, do czego przyczynił się król Jan III Sobieski.

4. W czwartek, 14 września, przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż jest naszym chrześcijańskim godłem – znakiem męki i śmierci naszego Odkupiciela. Jednak po nim było zmartwychwstanie i wniebowstąpienie! Krzyż jest więc także znakiem naszej nadziei. Pamiętajmy też, że Chrystusowym krzyżem staje się ołtarz w naszej świątyni i we wszystkich kościołach na całym świecie. Na nim podczas Eucharystii Chrystus ponawia swoją Paschalną Ofiarę „za życie świata”. Nasza ojczyzna i jej dzieje znaczone są krzyżami. Jak nigdzie w Europie, zwłaszcza Zachodniej, wszędzie górują u nas krzyże. Zachowujmy je w szacunku i dbałości nie tylko przy okazji święta Podwyższenia Krzyża. Świąteczna Eucharystia w naszym kościele o godz. 18:00.

5. W sąsiedztwie święta Podwyższenia Krzyża Świętego w kalendarzu liturgicznym pod datą 15 września (najbliższy piątek) umieszczono wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. Przez to wspomnienie możemy uświadomić sobie cierpienia, jakie były udziałem Maryi, która – jak nikt inny – była zjednoczona z Chrystusem również w Jego męce, cierpieniu i śmierci. Wszyscy, a zwłaszcza chorzy i cierpiący, uczmy się od Niej łączyć własne cierpienia z cierpieniami Chrystusa. Wtedy mają one wielki sens i są nieocenionym skarbem wielkiej modlitwy całego Kościoła.

6. W sobotę o godz. 18:00 Msza św. wg formularza o Matce Bożej Śnieżnej, a po niej nowenna do Matki Bożej Śnieżnej.

7. Przypominamy, że powróciliśmy do rozkładu Mszy św. sprzed wakacji:
· w niedziele: 9:30, 11:30 (z udziałem dzieci), 12:30 (do 17 XII) i 20:00 (akademicka)
· w dni powszednie (z wyjątkiem środy): 18:00
· w środy: 7:00

8. Trwa kurs dla narzeczonych. W najbliższą sobotę będzie ostatnia okazja by do niego dołączyć. Spotkania odbywają się w soboty (do 7 października włącznie) o godz. 16:00 w sali konferencyjnej przy naszym kościele akademickim (wejście przez parking przy szkole i przedszkolu Sióstr Dominikanek od ul. Rycerskiej).

9. Jubilatom i solenizantom tego tygodnia składamy najserdeczniejsze życzenia Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Śnieżnej na każdy dzień. Wszystkim życzymy dobrego tygodnia.

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

10. Zapraszamy na inaugurację „Synodów” Parafialnych, która odbędzie się 16 września br. w archikatedrze łódzkiej o godz. 12.00. Zapraszamy zwłaszcza Księży Proboszczów z delegacją przynajmniej trzech przedstawicieli Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Każda delegacja otrzyma świecę, która podczas obrad synodalnych w parafiach będzie symbolizowała obecność Ducha Świętego oraz jedność całej diecezji. Inauguracja „Synodu” Parafialnego w parafii, z uroczystym zapaleniem świecy, odbędzie się w niedzielę 17 września.

11. XII Wojewódzkie Święto Pszczoły, czyli pszczelarskie dożynki, odbędą się 17 września w parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Łodzi (ul. Nawrot 104). O godz. 10.00 Msza św., a po niej wykłady i kiermasz produktów pszczelich.

12. Instytut Teologiczny w Łodzi ponawia informację o rekrutacji na studia niestacjonarne:
· 6-letnie magisterskie z teologii o specjalności katechetycznej;
· oraz studia podyplomowe dla nauczycieli, którzy pragną zdobyć przygotowania do nauczania religii w szkole (4 semestry);
Szczegółowe informacje o rekrutacji i studiach zamieszczone są na stronie internetowej Instytutu Teologicznego (www.archidiecezja.lodz.pl/akw-it).

13. Duszpasterstwo i Strefa Wsparcia osób w kryzysie samobójczym oraz rodzin doświadczających żałoby po samobójczej śmierci bliskiej osoby Papageno Team zaprasza na Eucharystię sprawowaną w intencji osób, które odebrały sobie życie.Msza św. celebrowana będzie w niedzielę 10 września o godz. 18.00 w parafii pw.Św. Ap. Piotra i Pawła w Łodzi (ul. Nawrot 104). Zachęcamy również do włączenia się w Apel Jasnogórski o godz. 21.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu. Zapraszamy do zainteresowania się tygodniem wiedzy dotyczącej problemu samobójstw. Bliższe informacje dostępne są na stronie internetowej www.archidiecezja.lodz.pl.