1. W dzisiejszej liturgii słowa zostały nam przypomniane Boże przykazania – dziesięć słów Boga, na których warto i trzeba budować gmach swojego życia. W Wielkim Poście próbujemy uczynić je rzeczywiście tym fundamentem, zatem niech wszystkie podejmowane działania i wysiłki temu służą.
Dziś o 19:30 nabożeństwo Gorzkich Żali, a o 20:00 Msza św. akademicka.

2. Zapraszamy na nabożeństwa pasyjne Wielkiego Postu, które mają nam pomóc we właściwym przeżyciu tego czasu tego okresu. Zapraszamy na Gorzkie Żale w każdą niedzielę o godz. 19:30; natomiast w piątki na Drogę Krzyżową na godz. 19:00.

3. Rekolekcje wielkopostne tradycyjnie rozpoczną się w naszym kościele w Niedzielę Palmową 24 marca, potrwają do 26 marca; poprowadzi je ks. Kazimierz Sobański.

4. W poniedziałek, 4 marca przypada Święto św. Kazimierza królewicza, który był gorliwym czcicielem Eucharystii i Matki Bożej, bronił najuboższych i najbardziej potrzebujących, stając się ich orędownikiem wobec swojego ojca, polskiego króla, Kazimierza Jagiellończyka. Zapraszamy na Eucharystię o godz. 18:00.

5. W czwartek na godz. 18:30 zapraszamy młodzież, studentów na spotkanie do naszego duszpasterstwa akademickiego. Spotkania są w kawiarence, do której wchodzimy przez kruchtę kościoła od ul. Rycerskiej.

6. W piątek, 8 marca, przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet. Pamiętajmy w tym dniu, ale nie tylko wtedy, o naszych niewiastach: babciach, mamach, żonach, córkach i wnuczkach. Wyraźmy im naszą życzliwość jakimś dobrym słowem i drobnym gestem i nie ustawajmy w modlitwach za nich.

7. Po raz jedenasty z inicjatywy Ojca Świętego odbędzie się wielkopostna inicjatywa zatytułowana: „24 godziny dla Pana”, która polega na całodobowej adoracji Najświętszego Sakramentu połączonej z możliwością spowiedzi. Odbędzie się ona w dniach 8-9 marca 2024 r. m.in. w naszym kościele akademickim, serdecznie zapraszamy mieszkańców Piotrkowa Tryb. i okolic do wspólnej modlitwy i spowiedzi. W piątek – nabożeństwo pokutne: godz. 20.00, któremu będzie przewodniczył Bp Marek Marczak; zakończenie w sobotę – Mszą św.: godz.18.00.

8. Najlepszym owocem czasu nawrócenia i przemiany będzie oczyszczenie serca w sakramencie pokuty i pojednania. Nie odkładajmy tego na ostatnią chwilę! Możliwość spowiedzi każdego dnia przed wieczorną Eucharystią (z wyjątkiem środy).

9. Solenizantów i jubilatów zapewniamy o naszej modlitwie i życzliwości. Zmarłych polecamy miłosierdziu Bożemu.

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkiej

1o. Po raz jedenasty z inicjatywy Ojca Świętego odbędzie się wielkopostna inicjatywa zatytułowana: „24 godziny dla Pana”, która polega na całodobowej adoracji Najświętszego Sakramentu połączonej z możliwością spowiedzi. Odbędzie się ona w dniach 8-9 marca 2024 r. w trzech miejscach archidiecezji łódzkiej:
· bazylika archikatedralna w Łodzi,
· kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej w Łodzi-Teofilowie,
· kościół parafialny pw. św. Antoniego Padewskiego w Tomaszowie Mazowieckim,
· kościół rektoralny pw. Matki Bożej Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim.
Piątek – nabożeństwo pokutne: godz. 20.00.
Sobota – Msza św.: godz.18.00.

11. Kard. Grzegorz Ryś zaprasza do wzięcia udziału w peregrynacji relikwii Rodziny Ulmów w naszej archidiecezji. Rodziny, małżeństwa, ruchy małżeńsko-rodzinne w sposób szczególny zapraszamy na jej rozpoczęcie Mszą św. w katedrze w sobotę 9 marca o godz. 18.00. Po Mszy św. nastąpi wieczór modlitewny w intencji rodzin zakończony błogosławieństwem relikwiami błogosławionej rodziny. Relikwie gościć będą w naszej archidiecezji przez jeden tydzień w następujących parafiach:
· 9 marca, godz. 18.00 – Msza św. w bazylice archikatedralnej w Łodzi (rodziny),
· 10 marca, godz. 18.00 – Msza św. w par. Zesłania Ducha Św. w Łodzi (młodzież),
· 11 marca, godz. 18.00 – Msza św. w par. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Zgierzu,
· 12 marca, godz. 18.00 – Msza św. w par. Trójcy Przenajświętszej w Pabianicach,
· 13 marca, godz. 17.00 – Msza św. w par. Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie,
· 14 marca, godz. 18.00 – Msza św. w par. NMP Królowej Polski w Tomaszowie Maz.,
· 15 marca, godz. 18.00 – Msza św. w par. św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Tryb.

12. Zapraszamy młodzież szkolną i studentów do udziału w wieczornym spotkaniuz błogosławioną Rodziną Ulmów. Niedzielny wieczór 10 marca rozpocznie się Mszą św. pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia, po której nastąpi rozważanie w formie warsztatów „Słowo o Miłosiernym Samarytaninie”, które Ulmowie mieli zakreślone w swojej Biblii. Prosimy, aby – kto może – zabrał ze sobą Pismo Święte. Nasze spotkanie podsumujemy uwielbieniem Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Wydarzenie odbędzie się o godz. 18.00 w kościele Zesłania Ducha Świętego w Łodzi (pl. Wolności). Więcej informacji na stronie www.archidiecezja.lodz.pl i na Facebooku Łódź Piotrowa – Młodzi WDoMu.

13. Zapraszamy do udziału w uroczystościach 50. rocznicy śmierci Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej, które odbywać się będą 11 marca 2024 r. w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łodzi (pl. Kościelny 8). W programie:
· godz. 17.30 – otwarcie wystawy biograficznej „Stanisława Leszczyńska”,
· godz. 18.00 – Msza św. w intencji beatyfikacji Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia,
· godz. 19.00 – nawiedzenie krypty.

14. Duszpasterstwo Kobiet Archidiecezji Łódzkiej zaprasza na rekolekcje wielkopostne, którew dniach 21-22 marca odbędą się w sanktuarium Matki Boskiej Łaskiej w Łasku. Rekolekcje zatytułowane: „Miriam – przewodniczka ku wolności. Przywództwo kobiet w służbie wspólnoty”, poprowadzą s. Anna Maria Pudełko AP i s. Judyta Pudełko PDDM. Nauki rekolekcyjne będą wygłaszane podczas i po Mszy św. o godz. 18.00.