1. Od dzisiejszej – piątej niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach Drogi krzyżowej – w piątek o godz. 19:00 i Gorzkich żali – w niedziele o 19:30 (dziś i za tydzień)

2. Do skrzynki znajdującej się przy krzyżu możemy złożyć ofiary na kwiaty do Bożego grobu i ciemnicy Serdecznie za nie dziękujemy.

3. W piątek 22 marca wieczorem po raz dziesiąty wyruszy z Piotrkowa Trybunalskiego Ekstremalna Droga Krzyżowa. Jest to całonocny ponad 40 kilometrowy marsz w milczeniu i samotności, przerywany jedynie rozważaniami Misterium Męki Pańskiej. Wyzwanie to skierowane jest do osób wytrzymałych i sprawnych fizycznie, które czują duchową potrzebę zjednoczenia się z Panem Jezusem w bólu i cierpieniu, ofiarując mu całonocny wysiłek i medytację. W tym roku dla uczestników przygotowane zostały cztery trasy: do Paradyża, Parzna, Kamieńska oraz do Gidel. Trasa do Gidel ma niespełna 59 km i przeznaczona jest dla osób posiadających dobrą orientację w terenie oraz bardzo sprawnych fizycznie. Ekstremalna Droga Krzyżowa rozpocznie się 22 Marca Mszą św. o godzinie 18:30 w Kościele Akademickim Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim. Szczegółowe informacje i zapisy na stronie internetowej: www.edk.org.pl. Kontakt: e-mail: edk.piotrkow@gmail.com

4. We wtorek 19 marca będziemy przeżywali Uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i Patrona Kościoła powszechnego. Zapraszamy do wspólnej modlitwy na wieczorną Eucharystię o godz. 18:00.

5. Trwamy w czasie nowenny w intencji Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego, za wstawiennictwem Św. Andrzeja Boboli i Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Modlitwę nowenny dołączamy do liturgii Mszy św. w dni powszednie o godz. 18:00, w środy o 7:00 a w niedzielę o 9:30.

6. Przyszła niedziela, 24 marca, będzie już Niedzielą Męki Pańskiej – Niedzielą Palmową. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Każda Eucharystia rozpocznie się od odczytania Ewangelii opisującej uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy i błogosławieństwa palemek, które będą przypominały jerozolimskie palmy, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza.

7. W przyszłą niedzielę rozpoczną się rekolekcje wielkopostne, poprowadzi je ks. Kazimierz Sobański. Nauki rekolekcyjne w niedzielę będą w czasie każdej Mszy św. W poniedziałek i we wtorek zapraszamy na Msze św. z nauką o godz. 18:00 i 20:00. Spowiedź we wtorek 26 marca od 17:45 do 18:30 i od 19:45 do 20:30.

8. Zachęcamy do lektury prasy katolickiej, w zakrystii jest do nabycia tygodnik NIEDZIELA, kwartalnik MAGAZYN NIEDZIELA a na stoliku pod chórem znajdziemy MISYJNE DROGI.

9. Wszystkim jubilatom i solenizantom tego tygodnia życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa oraz opieki Matki Bożej Śnieżnej.

Komunikaty Kurii Metropolitalnej Łódzkie

10. Święty Józef, Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny, jest patronem archidiecezji łódzkiej. W Jego Uroczystość, 19 marca, Mszy św. sprawowanej o godz. 18.00 w bazylice archikatedralnej będzie przewodniczył kard. Grzegorz Ryś. Podczas uroczystości osobom świeckim zostaną wręczone odznaczenia za zasługi dla archidiecezji łódzkiej.