Zapraszamy na kolejny wykład w ramach Dominikańskiej Szkoły Wiary we wtorek 21 marca o godz. 18:30.
„Współczesne herezje w Kościele” to temat, który podejmie o. Radosław Broniek OP, pracujący w Dominikańskim Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach.
Wykład odbędzie się w sali konferencyjnej przy kościele akademickim Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim przy ul. Rycerskiej 3 (wejście przez parking przy szkole Sióstr Dominikanek od ul. Rycerskiej) . Zapraszamy
Po wykładzie będzie można nabyć książkę naszego prelegenta zatytułowaną „Duchowe bezdroża. Przewodnik po wierze zmutowanej”.
„Duchowe bezdroża” to książka przeznaczona dla katolików, którzy nie chcą pogubić się wśród ścieżek duchowego rozwoju oferowanych przez współczesny świat.
Zachodzące w organizmach żywych mutacje mogą być dla nich niezwykle korzystne – umożliwiają przystosowanie się do nowych warunków, przetrwanie i rozród. Część z tych, przypadkowych w gruncie rzeczy, zmian w genomie może być jednak zabójcza. To zaczerpnięte z biologii zjawisko da się bez trudu przełożyć na życie duchowe: człowiek nieustannie szuka zaspokojenia swoich wewnętrznych pragnień, a współczesny świat oferuje w tym zakresie całą gamę możliwości. Jednym ze skutków globalizacji jest to, że mamy obecnie niezwykle łatwy dostęp do różnorakich praktyk duchowych i religijnych. Czy dla katolika mogą one stanowić poważne zagrożenie?
Podróżując po świecie, poznając ludzi pochodzących z różnych kultur, możemy zadawać sobie pytanie na temat wyznawanych przez nich religii. Czy, na przykład, wszystkie religie są tak samo dobre? Wiele praktyk duchowego rozwoju przestało już kojarzyć się wprost z religią – przykładami są tu choćby joga i medytacja. Wielu ludzi uprawia je niezależnie od światopoglądu, niczym rodzaj dyscypliny sportowej. Czy są one w pełni bezpieczne dla wyznawcy Chrystusa? A co z zainteresowaniem egzorcyzmami? Czy jest to zarezerwowane jedynie dla specjalizujących się w tym zakresie duchownych? „Duchowe bezdroża. Przewodnik po wierze zmutowanej” to książka, która odpowiada na pytanie: jakie zagrożenia dla naszej wiary faktycznie istnieją? Które z nich to szkodliwe dla nas, duchowe mutacje?
Ojciec Radosław Broniek bierze pod lupę zjawiska kulturowe i religijne, które mogą mieć pośredni lub bezpośredni wpływ na naszą relację z Bogiem. Jego wnioski dla wielu czytelników mogą okazać się absolutnie zaskakujące. Okazuje się bowiem, że zagrożenia płyną często z kierunków na pozór zupełnie bezpiecznych. Prowadzić mogą do zafałszowania obrazu Boga, jaki wynika z Ewangelii oraz nauki Kościoła.
Poradnik ten dla wielu czytelników może okazać się niezwykle pomocnym drogowskazem. Temat różnorakich mutacji duchowych funkcjonujących we współczesnym świecie to kluczowy obszar zainteresowań jego autora. Ojciec dr Radosław Broniek, dominikanin i teolog fundamentalny, pracuje na co dzień w Dominikańskim Centrum Informacji o Nowych Ruchach Religijnych i Sektach.