Łódzki Dom Kultury i Rektorat Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim zapraszają na koncert zespołu JERYCHO – „Bogurodzica – pieśni i hymny Rzeczypospolitej Obojga Narodów”. Koncert odbędzie się na scenie CiKD w Piotrkowie Trybunalskim, przy ul. Rycerskiej 3 (wejście od pl. Kościuszki)

Koncert polskich pieśni i hymnów maryjnych końca XVI i XVII wieku, autorstwa m. in. Diomedesa Cato, Błażeja Dereya i Franciszka Liliusa. Podczas koncertu zabrzmią też pieśni tradycyjne. Znanemu z charakterystycznego brzmienia mocnych męskich głosów zespołowi Jerycho towarzyszyć będą instrumentaliści na teorbie, arcylutni i nyckelharpie. Punktem wyjścia będzie najstarszy utwór w języku polskim a zarazem „carmen patriae”, czyli uznawana za pierwszy hymn polski pieśń św. Wojciecha – Bogurodzica.

Zespół Muzyki Dawnej Jerycho jest polską grupą wokalną założoną w 2013 roku przez Bartosza Izbickiego. To zespół wokalny posługujący się tradycyjnym idiomem śpiewu sakralnego. Grupa wykonuje historyczne śpiewy polskie i łacińskie stosując improwizowaną polifonię zaadaptowaną przez Bartosza Izbickiego. Kreując nową przestrzeń muzyczną wokół dawnego repertuaru Jerycho urzeczywistnia wizję żywej tradycji polskiego śpiewu praktykowanego do XIX wieku.

Zespół stopniowo powiększa grupę słuchaczy i odbiorców. JERYCHO jest obserwowane na portalu Facebook przez ponad 10 tysięcy osób. Kanał JERYCHO na YouTube przekroczył w 2021 roku milion wyświetleń.